AranżacjaSprzęt

Okapy wyspowe – najlepszy wybór nad wyspę kuchenną

Wyspy kuchenne pojawiają się również w aranżacjach polskich kuchni. Gdy zamierzamy zamontować kuchenkę na wyspie, warto uzupełnić ją o dopasowany okap wyspowy, aby szybko i skutecznie pochłaniać parę i zapachy. Jak wybrać najlepszy model?

 

W sprzedaży można znaleźć nie tylko okapy przyścienne, ale również takie modele, które są przeznaczone do montażu na środku pomieszczenia. Wśród nich najbardziej popularne to okapy wyspowe, które idealnie nadają się nad wyspy kuchenne.

 

Wyspami kuchennymi nazywa się dodatkową zabudowę kuchenną, którą umieszcza się najczęściej pośrodku kuchni, w oddaleniu od jej ścian. Wyspa może służyć jako dodatkowa przestrzeń do gotowania, jako miejsce do serwowania posiłków czy też do przechowywania.

 

Na wyspie kuchennej może znaleźć się również kuchenka elektryczna lub gazowa. Aby wydajnie odprowadzać parę oraz zapachy powstające przy gotowaniu, warto zamontować przy niej specjalny okap wyspowy.

 

Okapy wyspowe – zaprojektowane do podwieszenia pod sufitem

W przeciwieństwie do popularnych okapów przyściennych, modele wyspowe są projektowane tak, aby można było podwiesić je pod sufitem. W związku z tym mają inną konstrukcję, a także sposób montażu.

 

Okapy wyspowe przyciągają uwagę swoim wyglądem – mogą mieć kształt sześcienny, mogą przypominać duży cylinder albo mieć klasyczny kształt okapu. Dostępne są w różnych wymiarach, aby można było dopasować je specjalnie do rozmiarów kuchenki.

 

W sprzedaży można znaleźć wyspowe okapy kuchenne w dwóch wariantach, a mianowicie pracujące jako wyciągi oraz jako pochłaniacze. Czym się różnią?

 

Wyciągi wymagają podłączenia do instalacji wentylacyjnej, aby odprowadzać zanieczyszczone powietrze – w związku z tym są bardziej wymagające w montażu, ale cechują się większą skutecznością działania. Wymagają stałego połączenia z sufitem – w obudowie znajduje się wtedy przewód odprowadzający powietrze.

 

Pochłaniacze nie muszą być łączone z instalacją wentylacyjną – wyposażone są w wydajne filtry, które pochłaniają parę oraz zanieczyszczenia. Modele tego rodzaju mogą być podwieszane również na linkach.

 

W okapach wyspowych można stosować filtry aluminiowe, które wychwytują drobinki tłuszczu, a także filtry węglowe (w pochłaniaczach), które mają na celu odświeżanie powietrza.

 

Jak wybrać najlepszy okap wyspowy do kuchni?

W sklepach można znaleźć szeroką gamę różnych okapów wyspowych, które różnią się pomiędzy sobą nie tylko wyglądem i wymiarami, ale również oferowanymi funkcjami.

 

Przy doborze odpowiedniego okapu wyspowego warto zwrócić uwagę na takie kwestie, jak:

  • wymiary – wielkość okapu powinna odpowiadać wielkości kuchenki, im jest ona większa, tym okap także powinien być większy
  • materiały – niezawodną trwałość i łatwe czyszczenie zapewniają stal nierdzewna oraz szkło hartowane
  • wydajność pracy – dobry okap powinien cechować się wysoką wydajnością działania i posiadać kilka trybów pracy
  • tryb pracy – okap może działać jako wyciąg lub pochłaniacz albo w obu tych trybach
  • filtry – najlepszy wybór to okap z wielowarstwowymi filtrami aluminiowymi oraz filtrami węglowymi
  • obsługa – w okapach wyspowych najczęściej stosuje się sterowanie pilotem, co pozwala na łatwy wybór trybu pracy. Spotyka się też modele z panelami dotykowymi
  • oświetlenie – nowoczesne oświetlenie LED SMD pozwoli na energooszczędne i jasne doświetlenie przestrzeni pod okapem
  • dodatkowe funkcje – timer pozwoli na ustawienie pracy na określony czas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście + 14 =