Sprzęt

Okapy szafkowe. Sprawdzony wybór do małej kuchni. Co warto kupić?

W dużej kuchni można pozwolić sobie na montaż okapu sporych rozmiarów. W mniejszych pomieszczeniach lepiej sprawdzą się jednak okapy o kompaktowej wielkości. Świetnym dodatkiem do małej kuchni mogą być okapy szafkowe, które montowane są w ciągu zabudowy meblowej. Co warto wybrać?

 

Okap powinien znaleźć się nawet w najmniejszej kuchni. To sprzęt, który umożliwia aktywne odprowadzanie par powstających podczas gotowania. Wilgoć i nieprzyjemne zapachy można wtedy szybko zneutralizować, aby w kuchni stale gościło czyste powietrze.

 

Okap podszafkowy – oszczędza miejsce w małych kuchniach

Do małej kuchni, w której ważna jest oszczędność przestrzeni, dobrym wyborem będą okapy podszafkowe, które nie zabierają dużej ilości miejsca i jednocześnie pozwalają na skuteczne filtrowanie lub odprowadzanie zanieczyszczonego powietrza.

 

Okapy podszafkowe montowane są pod szafkami kuchennymi albo też w szafkach – są określane wtedy jako okapy szafkowe do zabudowy. Umieszczenie okapu w ciągu mebli kuchennych pozwala wtedy na uzyskanie dodatkowej przestrzeni do przechowywania nad okapem, co w małych kuchniach ma szczególne znaczenie.

 

Rodzaje okapów podszafkowych – pochłaniacze, wyciągi, okapy teleskopowe

W sklepach z AGD można znaleźć pełną gamę okapów przeznaczonych do montażu szafkowego, dlatego można łatwo dopasować je do aranżacji kuchni, a także do swoich potrzeb.

 

Najczęściej wybierany jest pochłaniacz podszafkowy, czyli okap, który nie wymaga podłączania do instalacji wentylacyjnej. Zamiast tego posiada on system filtrów, w tym filtry węglowe, które efektywnie pochłaniają zanieczyszczenia i oddają do wnętrza czyste i świeże powietrze.

 

Aby efektywność pochłaniacza była jeszcze wyższa, można zdecydować się na okap szufladowy, który posiada pochłaniacz teleskopowy, czyli na specjalny rodzaj filtrów wysuwanych jak szuflady. Powiększa on wtedy powierzchnię filtracyjną, dlatego daje jeszcze lepszy efekt neutralizacji zanieczyszczeń w powietrzu.

 

Niektórzy producenci oferują także okapy szafkowe z wyciągami, które wymagają podłączenia do wentylacji. Są sprawniejsze od pochłaniaczy, lecz w tym przypadku głównym minusem jest skomplikowany montaż.

Nortberg Lando Black

Na co zwrócić uwagę przy zakupie okapu podszafkowego?

Dobór właściwego okapu podszafkowego pozwala na uzyskanie właściwej efektywności filtracji. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na poniższe parametry:

 

  • wydajność okapu w m3/h – wyższa wydajność daje większą skuteczność filtracji
  • liczba biegów – umożliwia dopasowanie efektywności pracy okapu do zapotrzebowania
  • wymiary okapu – warto wybrać model o szerokości równej lub większej szerokości kuchenki
  • oświetlenie – nowoczesne oświetlenie LED pomaga w pracach kuchennych
  • sterowanie – standardowo sterowanie jest ręczne, ale wybrane modele posiadają piloty
  • dodatkowe funkcje – timer do odliczania czasu, czujniki zanieczyszczeń automatycznie uruchamiające okap

okap podszafkowy Nortberg Glass White

Jakie meble dobrać do okapu szafkowego?

Okap podszafkowy powinien być zamontowany w dopasowanych do niego meblach. Tutaj rozwiązania są dwa – zakup gotowych mebli kuchennych albo też zamówienie zabudowy kuchennej na wymiar.

 

W mniejszych kuchniach wybór często pada na meble na wymiar, ponieważ pozwalają one na dopasowanie umeblowania do metrażu kuchni, dzięki czemu można wtedy wykorzystać każdy jej zakamarek. Wtedy zakład stolarski może też przygotować szafkę nad kuchenkę, która będzie przystosowana do montażu okapu.

 

Druga opcja, czyli zakup gotowych mebli, jest tańsza. Większość producentów posiada w swojej ofercie specjalne, niskie szafki, które dostosowane są do montażu wraz z okapem.

 

Szeroki wybór okapów podszafkowych dostępny jest w sklepach stacjonarnych oraz internetowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 + 16 =