Zdrowa kuchnia dla całej rodziny, czyli jaka?
Coraz bardziej zanika rodzinna tradycja, zapominane są przepisy staropolskiej kuchni. Obecnie wręcz modna stała się kuchnia włoska, której popularność wynika głównie z kultowej potrawy w postaci pizzy i dań makaronowych. Młodzi ludzie w dużym stopniu sięgają po wysoko przetworzoną żywność, którą promuje kuchnia amerykańska, na czele z restauracjami typu fast food. Trzeba jednak pamiętać o tym, że krajów jest wiele i każdy ma swoje tradycyjne dania. Warto spróbować tego, co ma do zaoferowania kuchnia śródziemnomorska, indyjska czy japońska. Pora zastanowić się nad tym, co powinno zawierać menu, aby móc cieszyć się dobrym samopoczuciem i zdrowiem.
Zdrowa kuchnia domowa, czyli jaka?
Bardzo ważne jest to, w jaki sposób są przygotowywane posiłki. Obróbka termiczna wpływa na zawartość składników pokarmowych. Niestety wysoka temperatura niszczy witaminy, antyoksydanty i szereg cennych fitoskładników. Wiele osób tłumaczy się sięganiem po gotowe produkty ze względu na brak czasu, ale gotowanie w domowym zaciszu nie musi być trudne ani czasochłonne. Warto wyposażyć się w garnek do gotowania na parze. Przygotowane w ten sposób dania są zdrowe i smaczne, soczyste, pełne witamin i minerałów. Można śmiało powiedzieć, że jest to jedna z najzdrowszych metod, wystarczy załadować urządzenie jedzeniem i po problemie. Nie trzeba niczego pilnować, uważać na przypalenie. Jedzenie z parowaru jest lekkostrawne, nie ocieka tłuszczem. Można w nim przygotować niemalże wszystko: warzywa, mięso, ryby, nawet ryż czy makaron.
Kuchnia azjatycka jest uważana za bardzo zdrową i to pomimo tego, że nie rezygnuje się ze smażenia. Używa się w tym celu egzotycznego woku. Jest to idealna opcja dla całej rodziny, można przygotować większą ilość jedzenia za jednym razem. Dania jednogarnkowe są niezwykle smaczne, przenikają się różnymi smakami. Wok to połączenie garnka i głębokiej patelni. Jest on zaprojektowany w taki sposób, aby zapewnić wysokie walory smakowe i zachować bogactwo składników pokarmowych. Miłośnikom smażenia można też polecić specjalną patelnię grillową. W jej przypadku wystarczy użycie niewielkiej ilości tłuszczu, a jego nadmiar wytopiony z mięsa i tak pozostaje we wgłębieniach na dnie patelni, więc przygotowane na niej potrawy nie są nim nasączone. Przekłada się to na lekkostrawne i niskokaloryczne posiłki, które nie obciążają układu trawiennego. Warto wyposażyć się także w szybkowar, czyli urządzenie pozwalające zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Potrawy gotują się szybko, zachowują składniki odżywcze.
Jak wygląda zdrowa kuchnia dla dzieci? Co powinny jeść?
Zdrowa kuchnia dla rodziny powinna opierać się przede wszystkim na żywności jak najmniej przetworzonej, naturalnych produktach. Podstawą diety powinny być warzywa i owoce, które stanowią główne źródło witamin i składników mineralnych oraz błonnika i antyoksydantów. Chronią one przed niedoborami żywieniowymi, rozwojem rozmaitych schorzeń. Zaleca się spożywanie kilku porcji warzyw owoców każdego dnia. Najkorzystniejsze dla zdrowia jest jedzenie ich w wersji naturalnej, czyli niepoddanej obróbce termicznej. W diecie nie powinno zabraknąć produktów pełnoziarnistych, kasz, pseudozbóż typu amarantus, soczewicy, płatków zbożowych (owsianych, jęczmiennych, żytnich itd.). Stanowią one źródło węglowodanów złożonych, które dostarczają składników odżywczych i energii. Produkty zbożowe mają sporo witamin z grupy B, błonnika pokarmowego, składników mineralnych. Istotne jest to, aby unikać produktów powstałych na bazie rafinowanej mąki. Mają one niewielką wartość odżywczą, stanowią puste kalorie.
W diecie istotny jest nabiał, szczególnie naturalne jogurty, kefiry, maślanka, zsiadłe mleko. Warto również włączyć do jadłospisu dobrej jakości sery. Nie może zabraknąć również tłustych ryb, nasion roślin strączkowych, jaj od kur z wolnego wybiegu, chudego mięsa ze sprawdzonych hodowli. Nie zaleca się jeść przetworzonych produktów mięsnych. Jeśli kto lubi wędliny, to może zrobić je samodzielnie lub znaleźć zaufane gospodarstwo, które przygotowuje mięsne smakołyki w tradycyjny sposób, bez chemii. Dobrym pomysłem będzie ograniczenie spożycia tłuszczów zwierzęcych i zastąpienie ich zimnotłoczonym olejami roślinnymi. W diecie powinny znaleźć się także orzechy, nasiona i pestki. Świetnie sprawdzają się jako zamienniki dla niezdrowych przekąsek, słodyczy obfitujących w rafinowane cukry i tłuszcze. Ostrożnie również ze solą, nie należy dosalać potraw. Warto zastąpić ją przyprawami ziołowymi.
Jakie kuchnie świata są uznawane za najzdrowsze?
Kuchnia polska nie należy do najzdrowszych, dużo w niej tłustych potraw typu kluski z kapustą smażoną na smalcu, ze skwarkami. Zasmażki i tłuste sosy to niestety codzienność w przypadku wielu polskich domów. Warto zastanowić się nad tym, co jedzą kraje uznawane za jedne z najzdrowszych. Przykładem będzie kuchnia japońska bazująca na owocach morza, świeżych rybach, warzywach, ryżu. Japończycy nie spożywają zbyt wiele mięsa, wędlin ani nabiału. Ich dieta obfituje w kiszonki, kwasy omega-3, antyoksydanty, witaminy i sole mineralne, błonnik pokarmowy. Za bardzo zdrową uznaje się również kuchnię śródziemnomorską. Popularne są różne sałaty skrapiane dressingami przygotowanymi głównie na bazie oliwy z oliwek. Bardzo popularne są passaty i farsze z pomidorów, papryki. W kuchni śródziemnomorskiej nie brakuje warzyw, bardzo chętnie sięga się po aromatyczne zioła.
Godna polecenia jest także kuchnia indyjska, która słynie z bogactwa i różnorodności smaków. Ryż i warzywa są przyprawiane w taki sposób, że zachwycają swoimi walorami smakowymi i jednocześnie mają właściwości prozdrowotne. Przyprawy dodaje się nawet do deserów. Nie poleca się dań kuchni amerykańskiej i francuskiej, które są ciężkie i wysokokaloryczne. Zdecydowanie lepsza jest kuchnia norweska, która bazuje na egzotycznych gatunkach mięs, rybach, warzywach, dobrej jakości serach, owocach Kuchnia chińska także cieszy się dobrymi opiniami. Jedzenie jest przygotowywane w szybkim tempie, dzięki czemu nie traci smaku, koloru, składników pokarmowych. Potrawy bazują głównie na ryżu, makaronie ryżowym, rybach, sojowym i ostrygowym sosie, prozdrowotnych grzybach. Dania powstają zgodnie z zasadami kuchni pięciu przemian.