Kuchnia w kolorze – jak wykorzystać zieleń w kuchni?

Zieleń w kuchni nie jest powszechna. Zazwyczaj sięgamy po inne kolory. Nie oznacza to jednak, że nie warto się zastanowić nad aranżacją kuchni na zielono. Zarówno jako kolor dominujący, jak i barwa dekoracyjnych dodatków i detali, zieleń w kuchni będzie bardzo atrakcyjnym i oryginalnym wyborem, który warto rozważyć.

Zalety zieleni w kuchni

Zieleń w kuchni ma wiele zalet. To kolor pełen energii, choć wiele zależy od wybranego odcienia. Zieleń może być bardzo intensywna i ciemna – wtedy nadaje kuchni żywotności i szlachetności, a także charakteru wyjątkowej elegancji. Szczególnie ładne są meble kuchenne utrzymane w tego rodzaju kolorystyce. Kuchnia jest wówczas bardziej dostojna, ale zarazem dość ciężka. Jeśli chcemy bardziej ożywić to wnętrze, możemy sięgnąć po jaśniejsze zielenie. Te bliskie seledynowi czy żółci w niesamowity sposób rozjaśnią kuchnię. Podobnie zielenie pastelowe, aczkolwiek aranżacja tego rodzaju wymaga trochę więcej uwagi i ostrożności. Projektowanie wnętrz tego typu nie jest łatwe.

Zaletą zieleni jest także to, że świetnie łączy się z innymi kolorami. Niezależnie od tego, czy inne barwy będą jasne, czy ciemne, nie będzie wielkiego problemu, aby dopasować do nich odpowiedni ton zielonego odcienia. Warto dodać, że w szczególny sposób zielona kuchnia odwołuje się również do przyrody. Zieleń to naturalny i piękny kolor. Kuchnia utrzymana w tej kolorystyce zyskuje przyjaznej atmosfery. Staje się miejscem przytulnym, w którym spożywanie posiłków i ich przyrządzanie jest czymś nadzwyczaj przyjemnym. W zielonej kuchni po prostu miło się przebywa.

Zielona kuchnia – naturalne piękno

W kuchni zieleń może pełnić wiele funkcji. Można ją wykorzystać jako kolor dominujący. W takim wypadku można pomalować ściany na zielono, wykorzystać zielone płytki albo zieloną tapetę. Można też postawić na meble w kolorze zielonym – zielone krzesła kuchenne, zielony stół i zielone szafki. Całość można dopełnić detalami, aczkolwiek kuchnia wyłącznie w kolorze zieleni może być zbyt monochromatyczna, nawet przy wykorzystaniu różnych materiałów. Wiele zależy jednak od gustu i aranżacyjnych potrzeb właściciela kuchni.

Zieleń może też pełnić funkcję dekoracyjną, przełamującą monotonię innych barw. W takim wypadku warto zdecydować się na przykład na meble z zielonymi frontami, łącząc ich bryłę z innymi kolorami – np. bielą. W tym zestawieniu płytki nie będą całe zielone, ale będą mieć zielone wzory i ornamenty. Kolorem przewodnim będzie zaś inna barwa: wspomniana biel, brąz i wszelkie jego odcienie, beż, czerń, etc. Zieleń w tego rodzaju aranżacji wciąż nadaje wnętrzu charakteru, ale nie skupia na sobie aż tak wiele uwagi.

Jeszcze inny sposób na wprowadzenie zieleni do kuchni to wykorzystanie detali. W takim przypadku zieleń będzie jedynie delikatnym akcentem. Znajdziemy ją na klamkach, ale już nie na całych frontach mebli. Pojawić się może w formie ozdób na ścianie. Zielone mogą być sztućce oraz garnki i zastawa stołowa. W tym przypadku zieleń wprowadza nieco dynamiki do pomieszczenia, ale nie na tyle, by być zauważalna – przynajmniej nie na pierwszy rzut oka. Kuchnia nabiera jednak głębi i ożywia się. Zieleń subtelnie podkreśla charakter wnętrza, wybijając te elementy, które najbardziej się liczą. Wystarczą do tego nawet zwykłe rośliny. Kuchnia z krzaczkiem mięty na oknie lub atrakcyjnym storczykiem od razu staje się lepszym, bardziej przytulnym miejscem, a na pewno bardziej aromatycznym.

Kuchnia zielona – klimatyczna kuchnia z charakterem

Zieleń jest bardzo wdzięczną barwą, pełną elegancji i życia, po którą warto częściej sięgać. Nie każdemu może pasować kuchnia cała na zielono. Jednakże nawet tak prozaiczne dodatki jak rośliny czy zielone drobiazgi w rodzaju mat, zawieszek lub plastikowych kubków mogą wywołać uśmiech na twarzy. Zieleń ociepla i uatrakcyjnia wygląd wnętrza. Warto się zastanowić nad wykorzystaniem tego koloru we własnej kuchni.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 + twelve =