Sprzęt

Okap wyspowy czarny – sposób na elegancję w kuchni

Czerń ma uniwersalny charakter, choć w aranżacji wnętrz bywa trudna do okiełznania. Wiele zależy od kontekstu i tego, co ją otacza. Wykorzystanie czerni to jednak świetny sposób na to, by nadać wnętrzu więcej klasy i wytworności. Doskonałym na to przykładem jest sprzęt AGD taki jak okap kuchenny. Wyspowy model w czarnym kolorze z pewnością doda temu pomieszczeniu elegancji.

Czarny okap wyspowy – piękno i bogactwo form do wyboru

Aranżacyjnie czerń ma wiele zalet. Może być zarówno dominującym elementem, dzięki któremu wnętrze nabiera piękna i pewnego rodzaju majestatu, jak również dodatkiem służącym podkreśleniu pozostałych elementów wnętrza. Może to zresztą działać na zasadzie kontrastu. Właśnie dlatego okap wyspowy czarny sprawdzi się zarówno w kuchni niemal całej na czarno, jak i w kuchni wykończonej na biało.

Z czernią należy jednak uważać. Gdy jest jej zbyt dużo, może być przytłaczająca. Niektórzy odbierają ją też jako depresyjną i mroczną. Kolor ten można rzecz jasna ożywić poprzez wykończenie i dodatki – np. okap czarny wyspowy glamour z połyskliwą powierzchnią doda wnętrzu blasku i charakteru – jednakże zbyt jednostajne i monotonne posługiwanie się nim przyniesie efekt odwrotny od zamierzonego. Nie chodzi wszak o to, by kuchnia była miejscem smutnym i ciemnym. Źle wykorzystana czerń w roli detalu również może być problemem. Decydując się na okap wyspowy czarny, należy o tych kwestiach pamiętać.

Co do zasady można jednak założyć, że okap w kolorze czarnym przydaje kuchni wyjątkowej elegancji, szlachetnego piękna i hipnotyzującej aury. Istotne jest przy tym to, że na rynku jest wiele modeli, które pozwalają optymalnie dobrać tego rodzaju urządzenie do wnętrza w praktycznie każdym stylu. Oczywiście czarne okapy wyspowe sprawdzą się przede wszystkim w dużych kuchniach – ten typ okapu lubi mieć przestrzeń, by w pełni wybrzmiały jego atuty. Bogactwo form, kształtów i rodzajów tych urządzeń może jednak przyprawić o zawrót głowy i wywołać spore rozterki, jeśli chodzi o wybór idealnego modelu.

duży okap wyspowy kuchenny czarny nortberg

Okap wyspowy czarny mat czy połysk – jaki okap kuchenny wybrać?

Szeroka oferta okapów na rynku sprawia, że faktycznie zakup konkretnego modelu może nie być łatwy. Jednocześnie pozwala to dobrać urządzenie do każdego wnętrza. Jedną z istotnych kwestii, które warto rozważyć, jest rodzaj wykończenia. Efekt estetyczny, jaki zapewnia okap wyspowy czarny mat, jest odmienny od tego, jaki można uzyskać, decydując się na okap z połyskiem, zwłaszcza gdy obudowę pokrywa szkło lub szklana tafla zamiast metalu. Elementów, które trzeba brać pod uwagę, jest jednak więcej.

Okap wyspowy może przybierać różne formy. Niezwykle intrygującym rozwiązaniem jest okap tuba, którego cylindryczny kształt zwraca uwagę i wprowadza do kuchni nieco geometrycznej harmonii. Okrągły korpus nie jest jednak jedynym rozwiązaniem w przypadku okapów tubowych. Może on też przybrać formę graniastosłupa, gdy podstawa ma kwadratowy kształt. Kanciaste kontury są nieco bardziej masywne i surowe. Taka forma wydaje się cięższa wizualnie w porównaniu z okrągłą sylwetką okapu tuby.

Jeśli komuś bardziej niż na obłym kształcie zależy na ostrych liniach, ale pragnie zarazem wrażenia lekkości urządzenia, takim osobom można polecić okap wyspowy prostokątny na linkach. Wiszący okap tego typu przyjmuje formę graniastosłupa zawieszonego w powietrzu, co może wyglądać naprawdę efektownie. Bardziej klasycznym wariantem może być okap z półką, przypominający odwróconą literę T. Co istotne blat półki można w takim modelu wydłużyć, zapewniając użytkownikom urządzenia dodatkową przestrzeń na kuchenne akcesoria (choćby przydatne w czasie gotowania pojemniczki z przyprawami). Warto przy tym zauważyć, że alternatywą dla okapów wyspowych, jeśli ktoś jest zwolennikiem minimalizmu, może być okap sufitowy. To model, który też dobrze sprawdza się nad kuchenną wyspą.

Wybierając okap, należy brać również pod uwagę jego wielkość. Modele wyspowe nie są aż tak bardzo ograniczone pod tym względem jak okapy kominowe czy okapy podszafkowe. Oczywiście okap tuba będzie lepszym wyborem w mniejszych pomieszczeniach, podczas gdy duży okap wyspowy prostokątny z półką sprawdzi się w tych kuchniach, gdzie jest sporo przestrzeni. Mimo to wymiary urządzenia nie mają równie dużego wpływu na wybór jak w przypadku okapów przyściennych. Tego typu modele są bowiem ograniczone wielkością mebli w zabudowie, z którymi sąsiadują.

Zarazem nie zmienia to tego, że i w tym przypadku okap wyspowy czarny 90 cm i okap wyspowy czarny 60 cm to jedne z najbardziej popularnych wymiarów. To efekt standaryzacji, jeśli chodzi o wielkości domowych kuchenek. Oba sprzęty AGD muszą być do siebie dopasowane pod tym względem. Tylko wtedy można zagwarantować efektywną i ekonomiczną pracę okapu kuchennego. W tym kontekście znaczenie ma także moc turbin okapu kuchennego (czyli jego wydajność) oraz tryb pracy, w jakim urządzenie działa – czy funkcjonuje ono jako pochłaniacz, czy jako wyciąg.

czarny okap wyspowy

Czerń zawsze się sprawdzi – okap wyspowy w kuchni

Jak zatem widać czarny okap kuchenny wyspowy oferuje naprawdę dużo. To rozwiązanie o dużym potencjale, które w kuchni może być wykorzystane na wiele sposobów. Czerń jest stylowa, elegancka i robi wrażenie. Doskonale sprawdza się jako kolor sprzętu AGD, czego znakomitym przykładem są okapy wyspowe. Bogactwo modeli pozwala zaś dobrać urządzenie do praktycznie każdej kuchni – od tych nowoczesnych, przez skandynawskie czy industrialne, po pomieszczenia wykończone w stylu klasycznym i retro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 − cztery =