Jaka zmywarka do kuchni? Czym się kierować przy wyborze?
Zmywanie ręczne nie jest w modzie. I choć nie da się go całkiem uniknąć, zmywarka w znacznym stopniu tę kwestię rozwiązuje. To między innymi dlatego tego typu urządzenia stały się obowiązkowym elementem wyposażenia kuchni. Jaką zmywarkę jednak kupić? Czym się kierować i jak wybrać zmywarkę?
Dlaczego zmywarka powinna znaleźć się w każdym domu?
Jest wiele dobrych powodów, aby dokonać zakupu zmywarki. Ten sprzęt AGD ma sporo zalet i dlatego zyskał sporą popularność w ostatnich latach.
Co ciekawe, sam koncept zmywarki nie jest czymś nowym. Pierwsze urządzenia automatyzujące zmywanie naczyń pojawiły się już w XIX wieku. Elektryczne zmywarki do naczyń też pojawiły się dość dawno. Już w 1929 roku w Niemczech firma Miele opracowała taki sprzęt. Na upowszechnienie się zmywarek w Europie Zachodniej trzeba było jednak poczekać przynajmniej do lat 70 XX wieku. Dziś są w każdym domu także w Polsce.
Rzecz jasna sam zakup zmywarki to dodatkowy koszt przy kompletowaniu wyposażenia do kuchni. Nie wszystkie naczynia nadają się też do mycia w za jej pomocą. Niektóre nie mają odpowiedniego kształtu. Inne są zbyt delikatne lub nie powinny być myte detergentami używanymi w zmywarkach. Mimo to zmywarka jest naprawdę cennym narzędziem w kuchni.
Przede wszystkim to oszczędność czasu i pieniędzy. Na ręczne zmywanie naczyń trzeba przeznaczyć cenne minuty, które można wykorzystać w domu w inny sposób. Osoby myjące ręcznie mogą być też zaskoczone, ile wody zużywa zmywarka. Wartość ta jest niższa niż w przypadku samodzielnego wykonywania tej czynności. Korzystanie ze zmywarki pozwala również uniknąć nadmiernego kontaktu ze środkami czyszczącymi, które mają negatywny wpływ na skórę rąk. Warto dodać, że podłączenie zmywarki nie jest skomplikowane. Urządzenie wymaga jedynie dostępu do wody i prądu.
Zmywarka do zabudowy czy zmywarka wolnostojąca?
Nawet tania zmywarka to większy komfort dla domowników. Wybór odpowiedniego urządzenia nie jest jednak łatwy. Ranking zmywarek nie zawsze daje odpowiedzi na pytanie o to, jaka jest najlepsza zmywarka i co należy wybrać. Jest to problem szczególnie dla tych osób, które nie wiedzą, na co należy zwracać uwagę.
Przede wszystkim warto wiedzieć, że wyróżniamy dwa rodzaje zmywarek: zmywarki wolnostojące i zmywarki pod zabudowę. Różnią się one sposobem montażu, wielkością, umiejscowieniem programatora oraz elementów doprowadzających prąd i wodę. Zasadniczo jednak, jeśli chodzi o użytkowanie, zmywarka wolnostojąca nie różni się od zmywarki w zabudowie.
Wspomnieć tu też można o tym, czym jest zmywarka nablatowa. Są to niskie, małe zmywarki o kompaktowych wymiarach. Wielkość jest ich atutem i dobrze sprawdzają się w niedużych mieszkaniach dla singli lub par, gdzie liczba naczyń do mycia jest niewielka. Zmywarki kompaktowe mają zazwyczaj jedną szufladę. Pozostałe typy tych urządzeń przeważnie mają je dwie.
Gdy wiemy już jaka zmywarka nam pasuje, jeśli chodzi o jej o typ, trzeba wziąć pod uwagę wymiary zmywarki. 60 i 45 cm szerokości to standard. Podobnie jeśli chodzi o wysokość – urządzenia te mają najczęściej 80 cm wysokości. Większe różnice między produktami różnych producentów w zasadzie dotyczą tylko ich głębokości.
Ważnym parametrem jest pojemność użytkowa zmywarki. Większe urządzenia pozwalają na mycie od 13 do 16 kompletów naczyń. Zmywarki o szerokości 45 cm umożliwiają zazwyczaj włożenie 10 kompletów. Zwracać uwagę należy także na zużycie wody (zasadniczo od 7 do 11 litrów na cykl), klasę energetyczną i energooszczędność, tryby pracy i dodatkowe funkcje urządzenia, poziom generowanego hałasu oraz wyposażenie (choćby uchwyty na kieliszki, filtry czy wyświetlacze). Znaczenie ma też oczywiście cena zmywarki.
A na jakie marki stawiać? Tu mamy do wyboru wiele liczących się marek. Wymienić można chociażby produkty Beko, Amica, Bosch, Siemens, Sharp, Whirlpool, AEG, Samsung, Miele, Candy, Electrolux czy Indesit. Każda opcja ma swoje atuty, więc warto dobrze przyjrzeć się poszczególnym produktom, by sprawdzić, która firma posiada asortyment optymalny do potrzeb kupującego.
Sól do zmywarki i eksploatacja – o czym należy pamiętać?
Nie należy zapominać o tym, że zmywarki – jak każde urządzenie AGD – z czasem się zużywają. Naprawa zmywarki nie zawsze jest opłacalna, ale to nie oznacza, że jest ona niemożliwa. Z pewnością warto zatem wybierać te marki, które mają dobre serwisowanie – choćby po to, by nie czekać tygodniami na części. Kupując zmywarkę, dobrze zatem zwracać uwagę na awaryjność i opinie o danym modelu.
Trzeba też pamiętać o tym, że konieczna jest odpowiednia konserwacja urządzenia. Przyda się do tego płyn do czyszczenia zmywarki. Jeśli z wnętrza urządzenia czuć przykry zapach, zdecydowanie trzeba wówczas użyć takiego specyfiku, by pozbyć się resztek jedzenia. Z kolei odkamieniacz do zmywarki przyda się w tych domach, gdzie jest twarda woda. Może się okazać, że jeśli zmywarka nie pobiera wody, problem tkwi właśnie w zatkanych kamieniem elementach urządzenia. Zablokowanie przepływu może nawet prowadzić do poważnego uszkodzenia sprzętu. Trzeba mieć to zatem na uwadze.
Ponadto, opłaty za prąd i wodę to nie jedyne koszty, jeśli chodzi o codzienną eksploatację zmywarki. Do użytkowania urządzenia należy też doliczyć koszty generowane przez tabletki do zmywarki lub inne środki czyszczące. Mogą one mieć formę żelu – kapsułki do zmywarki, ale częściej można się spotkać z formą kostki, która oprócz środka czyszczącego zawiera także nabłyszczacz. Takie tabletki do zmywarek nie są drogie i opakowanie wystarczy na wiele cykli, jednakże jest to dodatkowy wydatek, który trzeba doliczać do rachunku.