Sprzęt

Jak wybrać suszarkę do ubrań i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wybór najlepszej suszarki do prania nie jest łatwym wyborem dla kogoś, kto nie ma zielonego pojęcia o istotnych różnicach pomiędzy poszczególnymi, dostępnymi na rynku typami. Tym bardziej że obecnie wybór jest prawdę duży – zarówno pod kątem parametrów pracy, jak i zasady działania. Dlatego też warto powiedzieć sobie parę słów na temat tego, jak wybrać najlepszą suszarkę dla siebie.

Rodzaje suszarek i najważniejsze różnice pomiędzy nimi

Obecnie produkowane suszarki dzielą się na dwa główne typy, różniące się pomiędzy sobą sposobem usuwania pary wodnej z wnętrza bębna. Pierwszym z nich jest suszarka do ubrań o konstrukcji wywiewowej. Działa ona na dość prostej zasadzie. Para wodna, która powstaje podczas suszenia, jest po prostu wywiewana na zewnątrz, albo do wentylacji, dzięki bezpośredniemu przyłączu. Suszarki tego typu charakteryzują się szeregiem wad (duże zużycie energii, brak możliwości suszenia delikatnych rzeczy), które sprawiają, że są obecnie mało popularne. Ich zaletą jest natomiast niska cena.

Większość oferowanych współcześnie modeli usuwa parę wodną na zasadzie kondensacji, czyli skraplania pary i zbierania powstałego w ten sposób kondensatu w specjalnym zbiorniku. Obieg powietrza wewnątrz suszarki jest w tym przypadku zamknięty. Suszarka kondensacyjna może być wyposażona w grzałkę, pompę ciepła, albo oba te rozwiązania. Suszarki z grzałką podgrzewają pranie do temperatury powyżej 70 st. Celsjusza (różnie, w zależności od modelu). Następnie nagrzane powietrze jest schładzane w części obiegu, w której następuje kondensacja pary. Takie rozwiązanie znacznie skraca proces suszenia prania. Jego wadą jest natomiast dość duże zużycie energii elektrycznej.

Z kolei suszarka elektryczna z pompą ciepła podgrzewa pranie do zdecydowanie niższej temperatury, zazwyczaj nieprzekraczającej 50 stopni. Dodatkowo pralka wyposażona jest w prostą instalację odzyskującą energię cieplną, która następnie wtórnie używana jest do podgrzewania prania. W ten sposób zużycie energii elektrycznej niezbędnej do ogrzewania prania jest o wiele mniejsze. Sam proces suszenia jest jednak znacznie dłuższy. W suszarce takiej mogą być też suszone ubrana wykonane z delikatnych tkanin. Coraz częściej można spotkać też suszarki hybrydowe, które wyposażone są zarówno w grzałkę, jak i w pompę ciepła i które oferują możliwość skorzystania z różnych trybów pracy w zależności od potrzeb.

Pojemność suszarki – jak ją wybrać?

Kolejną istotną kwestią jest pojemność suszarki. Suszarka do ubrań stojąca może być wyposażona w naprawdę niewielki bęben i pozwalać na jednorazowe wysuszenie małej ilości prania. Z drugiej strony dostępne są też suszarki o sporej pojemności, dzięki którym wysuszyć można w krótkim czasie o wiele więcej. Sprzedawcy takich suszarek zazwyczaj przedstawiają dużą pojemność jako zaletę. Czy jednak faktycznie tak jest? Wydaje się, że w rzeczywistości nie jest to takie proste. Przede wszystkim należy porównać pojemność suszarki do zużycia energii elektrycznej i długości podstawowego cyklu suszenia. Może okazać się, że mała suszarka oferuje taka małe zużycie energii, że z ekonomicznego punktu widzenia będzie się bardziej opłacać suszenie prania na dwa razy, niż zakup większego urządzenia. Oczywiście takie rozwiązanie jest raczej niewygodne. Wiele zależy w tym przypadku również od innych parametrów, którymi cechuje się interesująca nas suszarka do prania.

Warto spojrzeć na to jeszcze z innej perspektywy. Suszarka do prania w zasadzie wykorzystywana jest wyłącznie w komplecie z pralką. Kupienie urządzenia o pojemności o wiele większej, niż pojemność pralki nie ma absolutnie żadnego sensu. Najlepiej jest po prostu kupić model dobrze pod tym względem dopasowany. Należy przy tym pamiętać, że ilość prania, które zmieści się w suszarce, nie będzie odpowiadać maksymalnej ładowności pralki o takiej samej pojemności bębna. Parametrem, na który należy w tym przypadku zwrócić uwagę, nie jest więc pojemność, ale ładowność.

Jak dużo energii zużywa suszarka do ubrań?

W dzisiejszych czasach energooszczędność używanych w domu urządzeń AGD ma ogromne znaczenie. Nie jest to kwestia istotna tylko dla ludzi, dla których troska o stan środowiska naturalnego jest czymś ważnym. Dotyczy to wszystkich. Mniejsze zużycie energii przekłada się w dłuższej perspektywie na zauważalnie mniejsze rachunki za prąd – zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę ciągle rosnące ceny energii.

Jak duży hałas generuje suszarka bębnowa?

Suszarka do prania bębnowa zawsze generuje hałas i w zasadzie nie ma obecnie jeszcze rozwiązań pracujących bezgłośnie. Oczywiście inny rodzaj silnika stosowanego w suszarkach i mniejsze obciążenie bębna sprawiają, że hałas ten jest mniejszy, niż w przypadku pralek. Jednak cykl pracy suszarki jest o wiele dłuższy niż cykl pracy pralki. Może to być więc nieco uciążliwe. Poziom generowanego przez urządzenie hałasu powinien być dokładnie opisany w jego specyfikacji i warto zwrócić na tę kwestię uwagę.

Jakie możliwości daje suszarka do prania?

Suszarki do prania stojące mogą zajmować w łazience sporo miejsca. Nie każdy ma jednak niestety możliwość jego wygospodarowania. Dobrym rozwiązaniem tego problemu może być suszarka ustawiana na pralce. Służą do tego specjalne łączniki stabilizujące. Najczęściej takie połączenie jest możliwe wyłącznie w przypadku wyboru pralki i suszarki od tego samego producenta. Jeżeli dysponujemy większą przestrzenią i suszarka może stanąć obok pralki (będzie to korzystniejsze rozwiązanie ze względu na wpływ drgań na żywotność urządzenia), to dobrze jest dobrać taki model, żeby drzwiczki otwierały się w przeciwną, niż w pralce stronę. Dzięki temu pranie można łatwiej przeładować. W wielu nowoczesnych suszarkach ustawienie drzwiczek można dowolnie zmieniać.

Czy producent suszarki ma znaczenie?

Ostatnią istotną kwestią jest producent. Zależy od niego oczywiście cena, jednak to nie wszystko. W przypadku droższych urządzeń warto jednak stawiać na uznane marki. Najczęściej przekłada się to na lepszą dostępność serwisu w razie awarii i korzystniejsze warunki gwarancji. Warto również przed zakupem zasięgnąć opinii eksperta na temat dostępności części zamiennych i częstości występowania większych problemów z konkretnymi modelami.

Źródła:
http://citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/download?doi=10.1.1.1047.3700&rep=rep1&type=pdf
https://www.e-education.psu.edu/egee102/node/1997

Jeden komentarz do “Jak wybrać suszarkę do ubrań i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

  • Suszarka przydatna rzecz.. nie wiedziałam o tym dopóki nie kupiłam. Tak jak z okapem w sumie 😀

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − 10 =