Przepyszna ryba po grecku – jak zrobić to smaczne danie?
Smaczna i niskokaloryczna ryba po grecku od lat jest jednym z ulubionych dań Polaków. Dobrze sprawdza się zarówno na ciepło, jak i na zimno. Doceniają ją nawet osoby, które na co dzień nie przepadają za rybami. I co ważne, jej przygotowanie nie zajmuje wcale dużo czasu. Nie jest też czymś trudnym do przyrządzenia i można ją przygotować z wyprzedzeniem.
Ryba po grecku – przepisy nie tylko na święta
Dla wielu ryba po grecku to danie wigilijne. Tradycyjnie w wielu domach jest przyrządzana właśnie w tym okresie. Kojarzy się z babcinymi smakami, rodzinnymi spotkaniami przy suto zastawionym stole i świąteczną atmosferą. Nie jest jednak tak, że ryba po grecku powinna być ograniczona tylko do tego wyjątkowego święta. Świetnie nadaje się także na inne okazje w ciągu roku, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę bardziej egzotyczne, nowoczesne przepisy, których przykładem może być ryba po grecku w sosie pomidorowo-imbirowym. To znakomita alternatywa dla smażonej ryby, która w Polsce zwyczajowo bywa spożywana podczas piątkowych obiadów.
Tradycyjna ryba po grecku to po prostu rodzaj smażonych filetów lub kawałków rybnych, które są podawane w sosie warzywnym. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu startą marchew, pietruszkę, seler i cebulę z dodatkiem koncentratu lub przecieru pomidorowego. Do tego dodaje się przyprawy takie jak liść laurowy, ziele angielskie i oczywiście sól oraz pieprz. Sos łączy się z rybą i dusi przez jakiś czas, pozwalając potrawie nabrać aromatu i smaku.
Co ciekawe ryba po grecku wbrew nazwie nie jest wcale daniem popularnym w Grecji. Skąd zatem wzięła się ta nazwa? Teorii nie brakuje, ale jedna z nich zakłada, że może to być związane z popularnością ryb oraz warzyw duszonych w oliwie w diecie śródziemnomorskiej. Być może to właśnie ze względu na to podobieństwo danie znane jest dziś u nas jako ryba po grecku.
Przepis na rybę po grecku – składniki
Do przygotowania ryby po grecku potrzebna będzie przede wszystkim odpowiednia ryba. Najczęściej wybierane są mrożone filety z białej ryby takiej jak dorsz, mintaj czy morszczuk. Do tego oczywiście będą potrzebne warzywa oraz przyprawy.
Do przyrządzenia ryby po grecku potrzeba:
Na rybę:
- 1 kg ryby (dorsz, mintaj, miruna, morszczuk, etc. – mrożona lub świeża)
- mąka
- pieprz
- sól
- olej do smażenia
Składniki opcjonalne: sok z cytryny
Na sos:
- 0,5 kg marchewki (ok. 4 marchewek)
- 0,25 kg selera (pół korzenia)
- 0,25 kg pietruszki (2-3 pietruszki)
- 2 średnie cebule
- koncentrat lub przecier pomidorowy
- ziele angielskie
- liście laurowe
- ziarna czarnego pieprzu
- sól
- cukier
- olej do smażenia lub oliwa z oliwek
Składniki opcjonalne: kawałek białej części pora (ok. 100 g), musztarda, czosnek, słodka papryka, bazylia, oregano, sok z cytryny
Taka ilość składników powinna wystarczyć do przygotowania 6 porcji.
Klasyczna ryba po grecku – jak ją przygotować?
Jak zrobić ryby po grecku? Najlepiej zacząć właśnie od ryby. Jeśli jest świeża, można ją od razu pokroić na mniejsze kawałki i doprawić solą oraz pieprzem (ewentualnie także innymi przyprawami, np. oregano). Jeśli jest mrożona, należy poczekać aż odtaje, a następnie przemyć i osuszyć na przykład papierowym ręcznikiem. Osoby, które nie przepadają za naturalnym aromatem ryby, mogą ją dodatkowo obmoczyć lub przesmarować sokiem z cytryny. Rybę można odstawić na chwilę na bok, by zająć się przygotowaniem warzyw. Gdy będą się dusić, można się będzie zająć obtoczeniem lub obsypaniem ryby mąką i jej obsmażeniem na złoty kolor. Można ją również obsmażyć w tradycyjnej panierce (z jajkiem, bułką tartą, mąką, otrębami, etc.) lub upiec w piekarniku, np. w folii.
Po obraniu i umyciu warzyw (seler, marchew, pietruszka) należy je zetrzeć na tarce na dużych oczkach. Następnie trzeba pokroić cebulę (i ewentualnie pora) – w kostkę lub w piórka, zależnie od preferencji i przyzwyczajeń – i podsmażyć do zeszklenia na patelni. Gdy to się stanie, można do niej dodać starte warzywa, opcjonalny czosnek oraz przyprawy – ziele angielskie, liść laurowy, ziarna czarnego pieprzu. Całość należy podsmażyć, a potem dusić przynajmniej przez około 30 minut, w razie potrzeby podlewając wodą. Po zmięknięciu warzyw dodaje się koncentrat pomidorowy, a także do smaku cukier, sól i pieprz (ewentualnie także musztardę, słodką paprykę, bazylię, oregano, można też dokwasić sokiem z cytryny). Pozwala się całości jeszcze trochę poddusić, a następnie można nałożyć tak sporządzony sos na podsmażoną rybę. Można też na spodzie ułożyć warstwę warzyw, na nich rybę, a potem przykryć ją resztą warzyw lub zrobić kilka warstw.
Aby smaki dobrze się połączyły, warto odstawić przygotowaną potrawę przynajmniej na kilka godzin do lodówki. Danie można podawać na ciepło i na zimno, dekorując je natką pietruszki czy koperkiem. Gotową rybę po grecku najlepiej umieścić w naczyniu żaroodpornym, by potem można ją było w razie potrzeby szybko zagrzać w piekarniku. Jeśli jest podawana na zimno, dobrze pozwolić daniu ocieplić się do temperatury pokojowej. Lepiej nie serwować ryby po grecku prosto z lodówki.