Aranżacja

Jakie okna wybrać do domu | mieszkania

Wybór okien jest o tyle trudny, że oferta na rynku wydaje się być bardzo bogata z jednej strony, a z drugiej – każde okno wydaje się być do siebie podobne. Diabeł jak zwykle tkwi w szczególe i w takich kwestiach jak jakość profili, parametry izolacji akustycznej i termicznej, przepuszczalność światła, etc. To te drobne kwestie odróżniają od siebie okna dobre od złych.


Zasadniczo zadaniem okien jest umożliwienie dostępu do światła dziennego, wspomaganie wentylacji pokoi, a zarazem ochrona przed utratą ciepła i hałasem. Okna muszą dobrze komponować się z architekturą budynku i powinny być komfortowe i bezpieczne w użytkowaniu. Chodzi o takie kwestie jak łatwość w ich otwieraniu, właściwe spełnianie podstawowych funkcji, o których tu wspomniano, a także odporność na włamania. Rodzajów okien jest wiele – są lukarny, wykusze, świetliki dachowe, okna połaciowe i zwykłe, ale jeśli chodzi o materiały, z których są wykonane, to spotkamy się z oknami drewnianymi i z PCW.

okno w domu

Z punktu widzenia estetycznego wybór okien związany jest oczywiście z indywidualnym gustem klienta, ale i układem architektonicznym, kondygnacją, rodzajem dachu, a nawet ukształtowaniem terenu wokół domu czy rodzajem działki. Chodzi między innymi o kolor czy układ skrzydeł i wielkość okna. Na etapie projektowania trzeba dodatkowo wziąć pod uwagę pewne normy budowlane.

Jeśli jednak po prostu wymieniamy okna, to musimy wziąć pod uwagę ich parametry użytkowe. Właściwości ram i szyb mają wpływ na koszt, wygodę, a także bezpieczeństwo całego budynku. Tu warto celować w okna cechujące się wysoką izolacyjnością cieplną. Ograniczy to straty energii i zmniejszy rachunki za ogrzewanie. Standardowo w nowoczesnych oknach współczynnik przenikania ciepła wynosi od 1,4 do 1,7 Wm2K. Z kolei typowym parametrem dla izolacji akustycznej jest 30 dB. To o taką wartość okna powinny tłumić hałas. Jeśli wykorzystujemy nawiewniki, albo okno zostało ustawione na rozszczelnienie, to hałasy nie będą równie silnie wytłumione, ale to już jest oczywistością. Przed zakupem dobrze też sprawdzić, jak i z czego wykonane są ramy oraz czym wypełniona jest przestrzeń międzyszybowa (dobrze jeśli jest to gaz ciężki). Warto zwrócić uwagę na szczelność okna, ze szczególnym uwzględnieniem uszczelek, a także konstrukcję okien i zastosowane okucia. Okna mogą być jednoramowe, nierozbieralne, skrzynkowe, mogą mieć jedno lub kilka skrzydeł rozwieralnych. Niektóre okna mogą też mieć szprosy (listwy dzielące skrzydła okienne na mniejsze części), choć w tej chwili często pełnią one rolę ozdobną i można je zdejmować (lub umieścić w przestrzeni międzyszybowej), co ułatwia czyszczenie szyb.

W kwestii okuć standardem są zaczepy rolkowe, które co prawda uszczelniają, ale nie zabezpieczają przed włamaniem. Dlatego niektórzy klienci wybierają okucia antywłamaniowe z ryglami i zaczepami przeciwwyważeniowymi. W uzyskaniu bezpieczeństwa pomagają również rolety zewnętrzne, dodatkowo zwiększające izolację akustyczną i termiczną. Ochronę zapewniają także moskitiery, choć to oczywiście przed insektami – warto jednak porozmawiać z producentem okien, czy ma on w swojej ofercie również i takie akcesoria i czy okna umożliwiają ich montaż.

Zwracając uwagę na materiał, należy zauważyć, że nie ma większego znaczenia, czy korzystamy z drewna czy z PCW. Dziś jest to już wyłącznie rzecz gustu, choć oczywiście trzeba pamiętać, że okna drewniane wymagają okresowej konserwacji. Z drugiej strony, uszkodzoną ramę okna z PCW już nie naprawimy. Ten drugi rodzaj okien jest też dostępny w większej liczbie kolorów niż okna drewniane. Dużo ważniejsze jest sprawdzenie jakiej klasy są profile (najlepsze jest klasa A), a także z ilu komór (przegród) składa się okno. Im więcej komór, tym większa cena, ale i lepsze parametry i większa energooszczędność. Standardem jest 4-5 komór, ale można spotkać też okna ośmiokomorowe. Oczywiście, także rodzaj oszklenia wpływa na utratę ciepła. Jeśli zaś okno będzie źle zamontowane, to nawet najlepsze parametry niewiele nam pomogą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 + 14 =