Aranżacja

Jak wybierać oświetlenie do kuchni?

Dobre oświetlenie kuchni to istotna kwestia, zwłaszcza że często kuchnię umieszcza się w najbardziej zacienionej części mieszkania. Nawet w domach nowo projektowanych, gdzie w kuchni znajdują się duże okna, oświetlenie jest ważne. Jak podchodzić do kwestii oświetlenia w tym pomieszczeniu?

Światło w kuchni ma znaczenie

Dzięki odpowiedniemu oświetleniu komfort przebywania w kuchni znacznie się podnosi. Cała codzienna aktywność staje się przyjemniejsza – praca, zabawa, życie towarzyskie, przygotowywanie i spożywanie posiłków, sprzątanie, etc.

Istotne jest przy tym doświetlenie tych miejsc, z których często się korzysta. Wciąż nie w każdym mieszkaniu ten warunek jest spełniony i brakuje lampek nad kuchenką, nad stołem, na którym przygotowuje się potrawy, nad zlewem czy jadalnianym stołem kuchennym.

Ponadto, oświetlenie w kuchni może mieć duże znaczenie aranżacyjne i ozdobne, zwłaszcza w kuchniach wykończonych w stylu glamour lub na wysoki połysk. Odpowiednio umieszczone światło pozwala wydobyć fakturę mebli, podkreślić ich bryłę, itd. Dobrze oświetlona kuchnia robi naprawdę duże wrażenie.

Jak oświetlać kuchnię?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że kuchnię najlepiej doświetlić kilkoma różnymi źródłami światła. Każda strefa rządzi się nieco innymi prawami i wymaga nieco innego oświetlenia.

Oczywiście podstawą jest oświetlenie ogólne. Powinno ono mieć rozproszony charakter i barwę jak najbliższą światłu naturalnemu. Ważne również, aby nie było ani zbyt jasne, ani zbyt ciemne, a do tego zapewniało równomierne oświetlenie całego pomieszczenia. Można to uzyskać na wiele różnych sposobów. Wśród nich można wymienić między innymi:

  • tradycyjne lampy sufitowe
  • świetlówki – klasyczne, podłużne, halogenowe, ledowe, etc.
  • zawieszane na linkach lub szynach halogeny
  • oprawy sufitowe zamontowane w suficie podwieszanym

Równie ważne jest oświetlenie strefy roboczej. Miejsce, w którym przygotowujemy potrawy, powinno być dobrze doświetlone. Jak to osiągnąć? To zależy, czy nad blatem znajdują się szafki, czy też ściana jest goła. W tym pierwszym wypadku oświetlenie powinno się znaleźć tuż pod szafkami. W tym drugim wypadku można wykorzystać kinkiety lub lampy kierunkowe. Oświetlenie blatu i kuchenki mogą również zapewnić urządzenia takie jak na przykład okap kuchenny. Bardziej designerskie modele oferują bardzo atrakcyjne światło, które może być nie tylko funkcjonalne, ale i może pełnić funkcje dekoracyjne. Można również wbudować oświetlenie w sam blat, choć należy uważać, by nie zrobić tego tak, by światło oślepiało.

Osobna kwestia to oświetlenie kuchennego stołu, jeśli znajduje się on w tym pomieszczeniu. W takim wypadku miejsce to jest zapewne wykorzystywane na tej samej zasadzie co stół w jadalni. Trzeba je więc odpowiednio doświetlić. Posłużyć do tego może na przykład lampa wisząca, która dodatkowo udekoruje wnętrze. Tu zresztą coraz częściej umieszcza się centralne oświetlenie, acz wówczas zazwyczaj ma ono mniejszą moc. Oświetlenie kuchennego stołu pozwala wydzielić strefę jadalnianą w kuchni, a także nadać jej atmosfery intymności.

kitchen

 

Dodatkowe punkty świetlne można rozmieścić w newralgicznych miejscach kuchni. Przykładowo, nad wejściem do pomieszczenia można umieścić dodatkową lampkę, nawet zwykłe ledowe oświetlenie, które będzie się włączać automatycznie, gdy wykryje ono ruch. Podobne rozwiązanie można zastosować w okolicach lodówki. Dzięki temu będzie można skorzystać z kuchni nocą bez konieczności włączania głównego źródła światła. To tylko przykład, który wskazuje kierunek myślenia o dodatkowym doświetlaniu kuchni.

Jeśli chcesz dobrze oświetlić kuchnię:

  • określ niezbędna liczbę źródeł światła
  • określ rodzaj potrzebnego światła
  • wyznacz strefy oświetleniowe
  • dobierz odpowiednie oświetlenie ogólne, zadaniowe i dekoracyjne
  • rozmieść lampy pod odpowiednim kątem i odpowiednio gęsto, np. co 40-60 cm w wypadku oświetlenia ledowego pod szafkami i nad blatem

Warto też podkreślić, że warto szukać energooszczędnych źródeł światła. Nie tylko ze względu na to, że są one bardziej bezpiecznie dla środowiska, ale także i ze względu na to, że oznaczają one niższe koszty związane ze zużyciem energii.

Jakie powinno być oświetlenie w kuchni?

Dobrze przemyślany projekt oświetlenia w kuchni pozwala na użytkowanie pomieszczenia w komfortowy sposób. Trzeba dobrze się zastanowić, gdzie umieścić źródła światła, by jednocześnie podnieść atrakcyjność kuchni pod kątem wizualnym, jak i spełnić wszelkie wymogi funkcjonalności i ergonomii. To trudne zadanie, zwłaszcza że na co dzień nie myślimy o roli światła, ani nie mamy zbyt wiele doświadczenia z jego ustawianiem. W razie potrzeby warto skonsultować się z architektem wnętrz lub dekoratorem.

Szukając sposobu na dobre oświetlenie kuchnie trzeba się kierować dwoma wspomnianymi wyżej czynnikami – funkcjonalnością oraz estetyką. Umiejętne połączenie obu tych perspektyw pozwoli na osiągnięcie sukcesu i uczynienie z kuchni pomieszczenia prawdziwie pięknego, a przy tym praktycznego. To zaś przyczyni się do tego, by kuchnia była prawdziwym sercem domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 + dwadzieścia =